Будь лучше чем вчера

Розбір плантарного фастициїта (п’яткова шпора)

2849 просмотров 0 комментариев
pyatkova-shpora.jpg

Сьогодні підніму гостре для ніг питання і поглиблюсь детальніше у досить популярне захворювання серед пацієнтів #ортопеда-травматолога – ПЛАНТАРНИЙ ФАСЦИЇТ. Відомий у народі, як п’яткова шпора. Почнемо з найчастіших запитань.

ЧОМУ ВИНИКАЄ П'ЯТКОВА ШПОРА?

У 90% випадків шпора розвивається на фоні плоскостопості у наслідок перевантаження пяткового відділу стопи. Серед інших причин:

- надлишкова вага,

- надмірно активні заняття спортом із вираженим ударним навантаженням на пяткову кістку (наприклад, біг та стрибки)

- носіння високих підборів (більше 6 см.)

- травми п’яткової кістки

ЯКЩО В МЕНЕ БОЛИТЬ П'ЯТКА – ЧИ ЦЕ ОЗНАЧАЄ, ЩО В МЕНЕ П'ЯТКОВА ШПОРА?

Якщо болить п'ятка - це не завжди вказує саме на шпору. Основний симптом шпори – це так званий «вранішній біль». Або біль перших декількох кроків одразу після пробудження,потім після «розходження» людина відчуває деяке полегшення і вже увечері біль може повертатися знову (в залежності від об'єму навантаження за день).

ЯК ДІАГНОСТУВАТИ П’ЯТКОВУ ШПОРУ?

Із діагностики є два основні методи:

- рентген стопи в боковій проекції, що візуалізує саме утворення («гачок»).

- УЗД плантарної фасції на предмет її потовщення. Нормою є 4мм. Якщо більше –це ознака запалення, що є наслідком подразнення.

ЯКЩО НЕ ЛІКУВАТИ П'ЯТКОВУ ШПОРУ, ЧИМ ЦЕ ЗАГРОЖУЄ?

Є 2 варіанти подальшого розвитку подій: 1. Перший - досить оптимістичний, але трапляється в медичній практиці дуже рідко.Коли ремісія наступає самостійно, через певний час (у кожного індивідуально). 2. Другий - це перехід гострої стадії у хронічну,коли пацієнт звикає жити із постійним болем. Але звичайно, такий варіант значно знижує якість життя людини, обмежує можливості як в плані побуту, так і спорту.

ЯК ЛІКУВАТИ П'ЯТКОВУ ШПОРУ?

Серед основних засобів лікування плантарного фасциіта:

- ударно-хвильова терапія (ефективно діє безпосередньо на саму причину)

- радіохвильова терапія (опромінення)

- застосування стероїдних протизапальних засобів. Введенням ін’єкції безпосередньо у місце болю для зняття запального процесу (наприклад, Дипроспан, Флостерон)

- розвантаження стоп за допомогою різноманітних ортопедичних пристосувань, лікувальної фізкультури і масажу.

ЧИ МОЖНА ЗАЙМАТИСЯ СПОРТОМ?

- У період загострення – я категорично ( !) забороняю своїм пацієнтам займатися спортом, адже це посилить запальний процес і біль.

- У період ремісії спортом займатися можна. Але перевагу краще віддавати плаванню, їзді на велосипеді, скандинавській ходьбі, орбіттреку.

ЯКЕ ВЗУТТЯ СЛІД НОСИТИ ПРИ П'ЯТКОВІЙ ШПОРІ?

По-перше, взуття при #пятковій шпорі має бути зручним. Підошва - середньої м'якості, щоб не подразнювати больове місце при кожному кроці. Устілки із ямкою і місці проекції шпори, що дають змогу максимально розвантажити ділянку подразнення і заспокоїти прояви запального процесу.

Лікар-травматолог Євген Куник

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован