Будь лучше чем вчера

Болі в спині - Чому ? (Частина 2)

309 просмотров 0 комментариев
Back-Pain.jpg

Тепер коли ми в першій частині ознайомилися із поверхневими поняттями анатомії хребта, саме час розглянути основні типи уражень,що викликають болі в спині.

Якщо узагальнити всі знання про больовий синдром у хребтовому стовпі людини то можна виділити декілька найбільш частих причин, що його викликають. До цих причин відносять:

 1. Аномалії розвитку хребта (синостоз, передній хребець,порушення тропізму,звуження хребтового каналу,краніовертебральні аномалії, шийне ребро).
 2. Дистрофічні та метаболічні ураження хребта (остеохондроз, спондилоартроз, спондилодистрофія).
 3. Травматичні ураження (компресійні та бокові переломи, забої та пошкодження м’яких тканин).
 4. Доброякісні пухлинні новоутворення .
 5. Онкологічні захворювання (первинного і вторинного генезу).
 6. Паразитарні та запальні ураження (Туберкульозний спондиліт, хвороба Бехтєрєва,шистоматоз,ехінококоз хреба).

Клінічно проблеми із хребтом поділяють на дві великі групи: ВЕРТЕБРАЛЬНІ (ураження відбувається в самому хребті,тобто важко зігнутися,розігнутися,повернутися,а будь який рух супроводжується больовими відчуттями) та ЕКСТРАВЕРТЕБРАЛЬНІ (ураження в позахребцевих тканинах,а саме проблеми при рухах руками ногами їх слабкість,недостатня чутливість,біль).

Нас в першу чергу цікавитимуть вертебральні ураження, тому про них і піде мова далі. Розрізняють такі вертебральні синдроми:

 • Цервікалгія (болі в шиї)
 • Торакалгія (болі в грудному відділі, всим відому міжреберну невралгію теж можна сюди віднести)
 • Люмбалгія ( болі в поперековому відділі)

В основі цих симптомів лежить іритація (подразнення) закінчень корінців нервів, а болі виникають саме на тому рівні де ця іритація і відбувається. 

Найчастішою причиною подразнення корінців спинномозкових нервів є наступні:Стадії формування грижі

 • Міофасціальний синдром (спазм м’язів хребта)
 • Дегенеративно-дистрофічні ураження (остеохондроз)
 • Протрузії
 • Грижі

Тепер спробуємо розібратися із кожною причиною більш детально,прив’язати її до віку пацієнта та його трудової діяльності.

Почнемо із міофасціального синдрому. Він буде викликати біль приблизно у 85-90% людей віком від 18 до 35 років. Його появу може спричинити переохолодження, різкий підйом непосильного вантажу, тривале знаходження в одній позі.

ВАЖЛИВО!!! В першу чергу у людей віком від 18 до 35 років у анамнезі (історії хвороби) яких відсутні серйозні травми хребта  лікують саме міофасціальний синдром і лише при відсутності ефекту лікування шукають більш серйозну причину, мова про яку піде далі.

На другому місці у нас дегенеративно-дистрофічні зміни в хребті, або як часто говорять в простонароді остеохондроз. Причин його виникнення безліч,але найбільш поширені це постійна тяжка фізична праця, гіподинамія (малорухливий спосіб життя), порушення обміну речовин, судинні ураження які характеризуються зменшенням кровотоку в спині. Даний тип проблем переважно турбує людей віком від 50 років і більше того в тій чи іншій мірі є в кожного незалежно від віку та стану фізичної активності. (винятком є хіба що,діти та підлітки до 16 років,адже неодноразово в літературі описувалися випадки діагностування остеохондрозу у людей навіть 18-річного віку.)

Протрузії – це випинання пульпозного ядра у ослаблу частину фіброзного кільця без порушення анатомічної цілісності останнього!!!

Є наслідком тяжкої фізичної праці, гіподинамії, тривалого перебігу остеохондрозу.

Грижі – це випинання пульпозного ядра через РОЗРИВ, що виник у фіброзному кільці,прични такі ж як і при виникненні протрузії. Важливо розуміти що протрузія може перетворюватися у грижу, але зворотній процес неможливий!

Дегеративні зміни хребта

Примітка: Досить часто ми чуємо фразу “вправити диски”, чисто з анатомічної точки зору це не можливо,навіть пропальпувати (прощупати) диски руками не вийде, випинання на хребті які недосвідченні мануальні терапевти видають за диски,є нічим іншим як остистими відростками і ніким чином не впливають на диск. Вправити можна фасетковий суглоб хребта,що і приносить полегшення пацієнту,але досить часто тимчасове.

Автор не є противником мануальної терапії,але наполягає,що вона має виконуватися досвідченим спеціалістом із необхідними знаннями анатомії та фізіології хребта,для того щоб запобігти неприємним наслідкам,а часто навіть повній інвалідності!

У наступній частині розглянемо основні методи діагностики болі в спині, спробуємо розібратися на що звернути увагу,до якого лікаря звернутися і які інструментальні методи будуть найбільш інформативними.

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован